5 sposobów jak zwalczyć imposter syndrome czyli syndrom oszusta

Imposter syndrome jest ostatnio bardzo modnym tematem, zwłaszcza w świecie programistów. Czy kiedykolwiek miałeś/aś dołujące poczucie, że nie jesteś dostatecznie dobry/a? Że to, co robisz jest niewystarczające? Że wszyscy wiedzą zdecydowanie więcej niż Ty? Nie jesteś w tym sam/a.

Imposter syndrome to uciążliwe i permanentne uczucie dotykające osoby, które dużo osiągnęły w życiu i nie są w stanie odczuwać dumy lub szczęścia ze swoich dokonań. Mają wrażenie, że zdemaskowanie ich jako oszustów jest tylko kwestią czasu. Stąd polska nazwa tego zjawiska – syndrom oszusta. Takie osoby czują jakby nie zasługiwały na sukces, który osiągnęły. Co ciekawe, zwykle przypisują swoje dokonania czynnikom zewnętrznym np. fartowi, dobremu momentowi w życiu czy umiejętności oszukiwania innych.

Takie negatywne myśli zaprzątają głowę od czasu do czasu zarówno mi, jak i moim kolegom, pomimo wiedzy, którą posiadamy. Dodatkowo frustrować nas może skala problemu. Imposter syndrome dotyka około 70% populacji i nie mówimy tu tylko o deweloperach! Najtrudniejsza jest jednak walka z syndromem oszusta. Zebraliśmy kilka sposobów, które przetestowaliśmy na sobie i chcemy się z wami nimi podzielić.

1. Współpracuj.

Dokładanie swojej cegiełki do rozwoju społeczności deweloperskiej jest świetnym sposobem na radzenie sobie z imposter syndrome. Moi współpracownicy podpowiadają, że czytanie i weryfikacja kodu innych deweloperów jest ich gumową kaczuszką na niskie poczucie własnej wartości. Dobrze jednak pamiętać o pozytywnym nastawieniu do uczestnictwa w code review. Nie bój się być dla kogoś mentorem! Pomagasz sobie i innym, czy może być w tym coś złego?

Programowanie w parach, czyli z ang. pair programming, to kolejny wspaniały wynalazek. Dzięki wspólnej pracy z drugim deweloperem popełniasz mniej błędów, co skutkuje lepszej jakości kodem. Każdy ma szansę pochwalić się swoją wiedzą w bezbolesny i przyjemny sposób. Programowanie w parach pomaga także zwiększyć twoje morale, co jest bardzo ważną częścią walki z imposter syndrome.

2. Rozwijaj się.

Pracuj ciężko! Bynajmniej nie chodzi mi o to, aby zaharowywać się na śmierć… 😉 Warto jednak systematycznie poszerzać swoje horyzonty, ucząc się nowych rzeczy. Możesz wziąć udział w szkoleniach uzupełniających wiedzę, spotkaniach i meetupach jak np. PyWaw czy PyLight. Pomocne mogą być także newslettery i tutoriale na YouTube. Możliwości są nieskończone! Rozwijaj się. Jeżeli masz problemy z motywacją i produktywnością, przeczytaj jeden z naszych poprzednich postów w języku angielskim: 6 Tips How to Be More Productive Every Day. Zwiększanie swoich kompetencji bardzo pomaga uwierzyć w siebie. Oczywiście, jeżeli jesteś perfekcjonistą/tką, nigdy nie będziesz w pełni usatysfakcjonowany/a. Ale trzeba próbować, prawda? 

3. Nie spiesz się!

Zwłaszcza młodsi deweloperzy mają problem z satysfakcją ze swojej pracy. Jest sporo pytań, które sobie zadają. Kiedy przestaję być juniorem? Jak dużo wiem? Ile jestem w stanie zaoferować? Muszę cię uspokoić. Wszystkie te wątpliwości są całkowicie naturalne.

Imposter syndrome ma tendencję do pojawiania się u junior deweloperów, ale dotyka również seniorów. Czy to możliwe, aby w świecie pełnym profesjonalistów wszyscy byli oszustami? Wątpimy w to. Bardziej prawdopodobna wersja jest taka, że syndrom oszusta może przydarzyć się każdemu, ale… mija z czasem. Nawet jeśli brzmi to jak cytat z Paulo Coelho, jest to prawda! Twoje doświadczenie w programowaniu i czas spędzony na rozwoju osobistym mają duży wpływ na zwalczanie imposter syndrome. Czy jest to w jakiś sposób pocieszające, że nie zawsze będzie tak źle? Mamy taką nadzieję!

4. Znajdź idealne miejsce pracy.

Firma, w której pracujesz, ma gigantyczny wpływ na twoje życie. Jakimi projektami się zajmujesz? Czy twój zespół jest wspierający i przyjazny? Czy atmosfera pracy ci odpowiada? Czy zachowujesz równowagę między życiem zawodowym i prywatnym? Czy masz możliwość rozwoju swoich umiejętności? Odpowiedz na te pytania i spróbuj znaleźć pracę, która da ci poczucie spełnienia.

W Sunscrapers kładziemy duży nacisk na dobre samopoczucie naszego zespołu. Wiemy jak ważne jest, aby pracować w rozwijającym i pozytywnym środowisku. Dlatego gdy ktoś cierpi na imposter syndrome, wyciągamy pomocną dłoń. Nasze wsparcie w połączeniu z dużą dawką śmiechu pomaga na wszystkie problemy z niską samooceną!

5. Dziel się wiedzą.

Jestem przekonana, że myślisz sobie teraz: “Tak, jasne. Jak mogę uczyć innych skoro sam/a nie mam żadnej wiedzy?”. Nie możesz się bardziej mylić. Oczywiście, jeżeli bierzesz udział w pair programmingu czy weryfikujesz czyjś kod, na pewno zdążyłeś/aś zauważyć, że nie wiesz wszystkiego. Nie zmienia to jednak faktu, że… COŚ WIESZ. Przypomnij sobie sytuacje, w których znałeś/aś odpowiedź na problem swojego kolegi lub koleżanki. Mogła to być niewielka rzecz jak mały błąd ukryty między linijkami kodu, ale udało ci się pomóc. Uczenie i pomaganie innym może być genialnym sposobem na pokonanie imposter syndrome. Wejdź na Quorę lub Stack Overflow i przyjrzyj się zadawanym pytaniom. Spróbuj odpowiedzieć na kilka z nich. Będziesz zaskoczony/a jak wiele problemów jesteś w stanie rozwiązać! Może wcale nie jesteś tak niedoświadczony/a jak ci się wydaje?

Syndrom oszusta vs. rzeczywistość

Wiemy, że nie jest łatwo zwalczyć imposter syndrome. Nie ma żadnej cudownej rady, która zadziała u wszystkich; żadnego szybkiego czy prostego sposobu. Mamy jednak nadzieję, że z naszymi sposobami i odrobiną pozytywnego myślenia, będziesz w stanie pokonać swoje demony poczucia niskiej wartości. Uwierz w siebie, daj sobie trochę czasu i pamiętaj – jesteś super!

Paulina Czajkowska Paulina Czajkowska

TAGS:

You may also like